خرما هیرون

سرگذشت خرما در ایران و جهان

خرما در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری پرورش می یابد. همچنین خرما انواع گوناگونی دارد از جمله:
خرمای پیارم ، خرمای مضافتی ، استعمران ، زاهدی ، کبکاب ، شاهانی، خضراوی و…

رتبه در جهان

از میان کشورهای تولید کننده خرما ، مصر اولین و برترین تامین کننده تولید خرما در جهان است که تقریبا یک پنجم یا ۱۸ درصد از تولید خرما را در دست خود دارد. پس از آن عربستان سعودی ، با ۱۷ درصد در رتبه دوم و ایران با ۱۵ درصد در جمع رتبه سوم قرار دارد .

بعد از این ۳ کشور ، کشورهای تولید کننده خرما ، الجزایر ، عراق ، پاکستان ، سودان ، عمان ، امارات و تونس هستند.

خرما در ایران

تولید خرما در ایران سابقه تاریخی دارد و خرما دومین محصول تولید باغی ایران است که سالانه حدود یک میلیون تن در نخلستان های استان های جنوبی ، تولید می شود .
خرما به طور معمول در ۱۵ استان کشور کشت می شود که دو سوم از تولید آن ، مربوط به شش استان : خوزستان ، فارس ، هرمزگان ، کرمان ، بوشهر و سیستان و بلوچستان می باشد.

حدود ۳۰۰۰ نمونه مختلف خرما در دنیا شناخته شده که بخش زیادی از این ارقام ، به حدود ۴۰۰ نمونه متعلق به کشور ایران است. مهمترین ارقام خرمای ایران ، خرمای استعمران متعلق به استان خوزستان ، خرمای مضافتی متعلق به استان کرمان ، خرمای زاهدی و کبکاب متعلق به استان‌های بوشهر و فارس و خرمای پیارم ، به هرمزگان تعلق دارد .
خرما ، در مناطقی که دارای زمستان های معتدل و تابستان های گرم و خشک باشد ، به خوبی رشد می‌کند . به مدت زمان ۵ الی ۷ ماه از گرده افشانی تا برداشت خرما ، نباید باران یا رطوبتی بیش از حد در منطقه وجود داشته باشد.

محصول خرما ، دارای ارزش تجاری و غذایی بسیار بالایی است و به دلیل سهولت در بسته بندی و جابجایی ، محصول بسیار مناسبی برای صادرات است.

مطالب مرتبط

یک فکر در مورد “سرگذشت خرما در ایران و جهان

 1. آرزو علی نژاد گفت:

  این مطلب بسیار کاربردی و عالی بود ، سپاس گذارم

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و احترام
   با تشکر از دیدگاه خوبتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *